Saturday, August 15, 2020
Ballina Etiketimet Kalaja e Ulqinit

Etiketim: kalaja e Ulqinit

MogUl: Apel për ndalimin e devastimit të Kalasë

Organizata joqeveritare MogUl ka dalë me një deklaratë me të cilën dënohet ashpër vazhdimi i devastimit të Kalasë së Ulqinit. Sipas kësaj organizate, në vend...

Si erdhi deri te nominimi i Kalasë për kandidim në UNESCO

Kalaja e Ulqinit është njëri nga tre objektet historik në Mal të Zi i cili do të nominohet për kandidim në UNESCO. Objektet tjerë...

Forca: Ndërtimi i ashensorit në Kala i jep fund koalicionit

Në konferencën për shtyp të mbajtur sot në ora 12.00, kryetari i Forcës së Re Demokratike Nazif Cungu, tha se ky subjekt politik nuk...

Ndodh në Ulqin: Me eskavator në Kala, prish edhe kalldrëmin

Në redaksi të portalit tonë kanë mbërritur disa foto dhe një njoftim për një eskavator në Kala i cili po rrënon një shtëpi të...

Së shpejti përfundon tenderi për sanimin e rrugicave të Kalasë

Tenderi për sanimin e rrugicave të Kalasë do të jetë i hapur deri me 27 gusht 2015. Ky projekt, i cili ka vlerën e 25.000...

Kalajlitë dhe lifti që çon te “Begova Kulla”

Kalaja e Ulqinit është pa diskutim një nga monumentet më të rëndësishëm nga historia ilire dhe e kombit shqiptar në përgjithësi. Është dëshmi e...

Komisioni vendosi kundër Kalasë në UNESCO

Komisioni i cili duhej të vendoste për zgjedhjen ideore të liftit në Kala, mbrëmë mori vendimin e vet. Megjithse disa antarë të këtij komisioni...

Vandalët përsëri na aksion! Pas hartës turistike radha e automjeteve

Vandalizmi që ditët e fundit po shfaqet afër mureve të kalasë së Ulqinit, duket se nuk ka të sosur. Pas hartës turistike nga ku ishte...

Ruajtja e trashigimisë kulturore detyrë e të gjithëve

Shikuar  në  aspektin ndërtimor  gjëndja  në  kalanë e  Ulqinit   nga dita në ditë  bëhet  më  brengosëse . Nisur nga kjo dhe me qëllim   të...

MOST POPULAR

HOT NEWS