Rrezart Cungu arrin fitore historike në Solin të Kroacisë.

0

Tenisti nga Ulqini Rrezart Cungu me lojen e tij  këto ditë po shkruan histori të e re në tenisin e Malit të Zi.
Me kalimin ne xhiron e dytë të turneut profesional në Solin të Kroacis, Rrezarti arrin të bëhet i pari 18-të vjeçar në historinë e Malit të Zi me pikën e dytë ATP.

Cungu pas dy ndeshjeve kualifikuese, arriti që në xhiron e parë të turneut kryesor të eliminojë lojtarin nga Sllovakia Patrick Nema me rezultatin 6:4, 3:6; 6:3, dhe kështu të arrijë deri tek pika e dytë profesionale ATP.

Në xhiron e dytë që pritet të zhvillohet të merkurën, Rrezarti do të takohet me fituesin e ndeshjes Pascal Meis (GER) dhe Zvonimir Oreskovic ( CRO).

Ky sukeses e rëndit Rrezartin ndër dy lojtaret më të mirë të Malit të Zi në të gjitha kategorit.

Klubi i tenisit Bellevue – Ulqin