Amatrice merr edhe jete Shqiptare!

0
This aerial photo shows the damaged buildings in the town of Amatrice, central Italy, after an earthquake, Wednesday, Aug. 24, 2016. The magnitude 6 quake struck at 3:36 a.m. (0136 GMT) and was felt across a broad swath of central Italy, including Rome where residents of the capital felt a long swaying followed by aftershocks. (AP Photo/Gregorio Borgia) NYTCREDIT: Gregorio Borgia/Associated Press

Një emigrant shqiptar, Erjon Toro, i cili prej 15 vitesh jetonte në Amatrice të Italisë është një nga viktimat që humbi jetën nga tërmeti 6.2 i shkallës rihter që prekur vendin fqinj. Sipas te dhenave  gruaja dhe dy vajzat e mitura arritën te dilnin nga banesa, ndërsa trupi i Erjonit ngeli mes rrënojave. Ato janë duke marre mjekimin e nevojshme në spital. Mësohet se familja nga fshati Kurjan i Fierit ka hapur dyert e mortit sapo është njoftuar për lajmin e hidhur se djali i tyre kishte humbur jetën në mënyrë tragjike. Familja priste qe kete vere Erjoni ti kalonte pushimet me familjen e tij ne Shqiperi por pop resin kthimin tjeter te tij!

Sakaq, sipas MPJ-së 7 shqiptarë të tjerë mbetën të plagosur nga tërmeti, ndërsa 1 shqiptare ndodhet në gjendje të rëndë.