Zgjedhjet lokale në Shqipëri: Ja rezultatet përfundimtare

0

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në 59 bashki në të gjithë vendin. Në 44 prej tyre kanë fituar kandidatët e majtë, ndërsa në 14 fitues janë kandidatët e së djathtës. Vetëm në njërën prej tyre, fitues ka dalë kandidati i partisë së minoritetit grek “Mega”.

Bashkitë e fituara nga kandidatët e majtë:

1. Belsh, Arif Tafani
2. Berat, Petrit Sinaj
3. Bulqizë, Melaim Damzi
4. Cërrik, Altin Toska
5. Delvinë, Rigles Balili
6. Dibër, Shukri Xhelili
7. Divjakë, Fredi Kokoneshi
8. Durrës, Vangjush Dako
9. Elbasan, Qazim Sejdini
10.Fier, Armando Subashi
11.Fushë-Arrëz, Fran Tuçi
12.Gjirokastër, Zamira Rami
13.Gramsh, Luljeta Dollani
14.Has, Adem Lala
15.Himarë, Jorgo Goro
16.Kavajë, Elvis Roshi
17.Këlcyrë, Klement Ndoni
18.Kolonjë, Arben Malo
19.Konispol, Shuaip Beqiri
20.Korçë, Sotiraq Filo
21.Krujë, Artur Bushi
22.Kuçovë, Selfo Kapllani
23.Kurbin, Artur Bardhi
24.Libohovë, Luiza Mandi
25.Librazhd, Kastriot Gurra
26.Lushnje, Fatos Tushe
27.Maliq, Gëzim Topçiu
28.Memaliaj, Durim Rroshi
29.Mirditë, Ndrec Dedaj
30.Patos, Rajmonda Balilaj
31.Peqin, Saimir Hasalla
32.Poliçan, Adriatik Zotkaj
33.Prrenjas, Miranda Rira
34.Pukë, Gjon Gjonaj
35.Pustec, Edmond Themelko
36.Roskovec, Majlinda Bufi
37.Rrogozhinë, Beqir Nuredini
38.Sarandë, Floriana Koka
39.Shijak, Ardian Kokomani
40.Skrapar, Nesim Spahiu
41.Tepelenë, Tërmet Peçi.
42.Tiranë, Erion Veliaj
43.Ura Vajgurore, Juliana Memaj
44.Vlorë, Dritan Leli

 

Bashkitë e fituara nga kandidatët e djathtë:

1. Devoll, Bledjon Nallbati
2. Dropull, Arqile Deçka
3. Kamëz, Xhelal Mziu
4. Klos, Basir Çupa
5. Kukës, Bashkim Shehu
6. Lezhë, Fran Frrokaj
7. Mallakastër, Agron Kapllanaj
8. Mat, Nezir Rizvani
9. Përmet, Niko Shupuli
10.Pogradeci, Eduart Kapri
11.Selenicë, Përparim Shametaj
12.Tropojë, Besnik Dushaj
13.Vau i Dejës, Zef Hila
14.Vorë, Fiqiri Ismaili

Bashkia e Finiqit fitohet nga Mega, me Leonidha Kristo.

Numërimi i votave është drejt fundit në Shkodër dhe në Malësinë e Madhe, ku në avantazh janë respektivisht e djathta dhe e majta.

 

 

/top-channel/