Friday, July 10, 2020
Ballina Etiketimet Kulturë

Etiketim: Kulturë

Zëri i fuqishëm i rinisë shqiptare në Ankara

Unioni Studentor Shqiptar në Turqi (Dega Ankara) dhe Grupi Letrar “Votra” të frymëzuar nga dëshira që 7 Marsi të jetë një festë edhe për...

Nxënësit e shkollave shqipe në New York festuan Ditën e Mësuesit

Shkolla Shqipe “Alba Life” me qendrat e saj në Staten Island, Brooklyn dhe Manhattan feston për çdo vit festën kombëtare të Mësuesit në Amerikë Dita...

Pse e refuzoi Eliza Dushku intervistën per mediat shqiptare në Mal...

Aktorja e njohur Eliza Dushku, e lindur në Boston më 30 dhjetor 1980, me prejardhje nga një familje shqiptaro-daneze. Ajo u bë e njohur me...

Ndahen çmimet Oscar. Triumfon “Birdman”

Në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve Oscar është filmi "Birdman" ai që triumfon duke marrë plot 4 statuja të arta: filmi më i mirë,...

Kadare: Fituesi i çmimit “Jerusalem prize” për vitin 2015

  Novelisti më i njohur shqiptar, Ismail Kadare, është shpallur fituesi i çmimit "Jerusalem prize" për vitin 2015 në panairin mbarëbotrorë që mbahet në këtë...

Zv.ministri i Kulturës së Shqipërisë vizitoi Malësinë

Me ftesën e Lidhjes Demokratike, zv/ministri i kulturës në Republikën e Shqipërisë vizitoi Muzeun etnografik të Malësisë. Si rezultat i interesimit të z. Zef. Çuni...

Filmi “Burrneshat”, i pari film shqiptar në Berlinale

Filmi kosovar “Burrneshat” me regji të regjisores italiane Laura Bispuri dhe skenar të Laura Bispuri dhe Francesca Manieri do të jepet premierë botërore në...

Butrinti ndër 12 destinacionet më të mira kulturore të Evropës

Butrinti në Shqipëri, është përzgjedhur të jetë njëri nga 12 destinacionet historike për t’u vizituar në Evropë e që shumë kush mund të mos...

Digitalb: Dokumentar i shkëlqyer për Tringë Smajl Martinin (video)

Rrjeti televiziv kabllovik Digitalb, ka bërë një dokumentar për heroinen shqiptare të Malesisë, Tringë Smajl Martinin. Tringë Smajl Martini Ivezaj, e njohur edhe si Tringa...

Piktori nga Ulqini Naser Hasa, sjell ngjyrat shqiptare në Paris

Veprimtaritë kulturore shqiptare në Paris gjithnjë tërheqin vëmendjen jo vetëm të shqiptarëve me banim në Francë por edhe të opinionit publik kulturor të këtij...

MOST POPULAR

HOT NEWS