Rikthehet vapa, priten temperatura derin në 40 gradë gjatë fundjavës

0

Vapa madhe gjatë gjithë verës u duk se u largua pak këto dhjetë ditët e fundit kur temperaturat ishin shumë më komode. Por ka disa ditë që ajo dalngadalë po rikthehet, dhe pritet që kulmin ta ketë në fundjave, kur temperaturat do të kapin shifrat e 40 gradëve celzius.

Të nxehtin më të madh do ta kenë qytetet në mbrendësi, Podgorica dhe Dte nxehanillovgradi, kurse në bregdet pritet të jetë pak më fresk, me temperatura deri në 37 gradë maksimum.

Ulqin temperaturat më të larta priten të jenë rreth 34-35 gradë celzius.

Vapa pritet të vazhdojë deri të merkurën, kur sipas meteorologëve do të ketë rënie të temperaturës.