Baketbollisti nga Kraja shpallet më i miri i javës së dytë të Eurokupës

0

Halil Kanaqi, basketbollisti me origjine nga Kraja i cili aktualisht luan për Olimpija të Ljubljanës, është shpallur lojtari më i mirë i javës së dytë të Eurokupës. Ai këtë cmim e ndau me basketbollistin tjetër Entoni Rendolf të Lokomotivës Kubanj, pasi kishin indeks të njëjtë, 36.

Në fitoren e ekipit të tij ndaj Ostendes, Kanaqi shënoi 26 pike, 13 kercime  dhe dy vjedhje të topit.

Halil+Kanacevic+Ohio+State+Buckeyes+v+Dayton+9eJXd89plmGl

Halil Kanaqi lindi në New York, SHBA dhe pas fillimeve në kolegjin Hofstra kaloi në St. Joseph të Filadelfias.

Ai është basketbollisti i parë me fanellën e këtij kolegji që ka arritur të shënojë 1000+ pikë, 1000+ ëercime, 400 asiste dhe 214 bllokime në kater vjet.

Pas një viti në Itali tek Virtus, ai tani është i aktivizuar tek Olimpija ku edhe po tregon talentin e tij.

020914-kanacevic-halil-600